Nechtík a kamilka

Nechtík a kamilka

Kto by nemal rád kvety nechtíka? Tieto slniečka nám spríjemňujú letný čas, krášlia mnoho záhrad, lúk. Ale viete o tom, ako veľmi je táto rastlinka liečivá?

Okrem pôsobeniu na ľudský organizmus pri vnútornom použití, má veľa veľa blahodárnych vlastností pri používaní z vonku. Vedeli o tom už i naše staré mamy, ktoré nechtíkovú masť museli v chalúpke vždy mať :)

V prvom rada dokáže ukľudňovať podráždenú alebo precitlivelú pokožku, ktorá reaguje sčervenaním, svrbením a pálením na rôzne podnety. Je veľmi jemný, preto je vhodný aj v starostlivosti o detskú, dokonca bábätkovskú pokožku. Dá sa aplikovať aj na popáleniny, ktoré rýchlejšie hojí a utišuje.

Nechtík dokáže hydratovať kožu. Je preto vhodný ak máte prirodzene suchý typ pokožky, alebo aj ak máte sezónne suchú kožu – v zime napríklad, alebo pôsobením jesenného vetra. Pôsobí na našu kožu aj tak, že ju značne zjemňuje. A táto vlastnosť v kombinácií s hydratáciou je veľmi vhodná i v starostlivosti o zrelšiu a staršiu kožu.

Zároveň má v sebe táto rastlinka veľa protizápalových látok. Nechtík sa používa aj v permakultúre – vysádza sa tam, kde treba pôdu preliečiť, sterilizovať. Našej koži táto vlastnosť pomôže, ak máme nábeh na akné, ak máme ekzémy, plesne, zápaly, začervenania, vyrážky. Najvhodnejšie je aplikovať nechtíkovú mastičku, alebo nechtíkový olej, či dokonca tinktúru, značné účinky však má aj v mydle a teda pri každodennej hygiene.

Mala som potrebu vytvoriť naozaj jemné, liečivé mydlo, ktoré ešte aj vizuálne pôsobí tak optimisticky, akoby naozaj všetky problémy sveta (a kože) mali byť vyriešené :)

V mydle je tiež pridaná kamilková silica, ktorá hojivé a utišujúce vlastnosti nechtíka ešte viac podtrhuje. Je takisto vhodná na suchú a citlivú pokožku, rýchlejšie hojí rany, lieči suchý ekzém.

Ak sa ma chcete čokoľvek o mydielku spýtať, napíšte mi SEM.